bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Świdośliwa Ballerina AlB
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Amelanchier laevis Wiegand.
odmiana: Ballerina
rodzina: Rosaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
9 x 6 m.

strefa klimatyczna: 
 
usda 5-8
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
5 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
1 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanego ryzyka.
       bindaż - południowy sad
     razem 1 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty            
dojrzałe owoce            

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: Kiełkowski
Warto posadzić w ogrodzie świdośliwę z uwagi na ładny pokrój i intensywne kolory ulistnienia, cały ogrom białych kwiatów, a także owoce, które mogą ubogacić niejedno danie.
Świdośliwa gładka 'Ballerina' to cenna odmiana użytkowa i ozdobna. Ma postać krzewu lub drzewa, dorasta do 4-5 metrów wysokości. Szerokoeliptyczne, ogonkowe liście początkowo są miedziano-brązowe, z czasem nabierają ciemnozielonego koloru. W świetle intensywnie błyszczą.
Krzew wygląda spektakularnie jesienią, kiedy liście mienią się różnorodnością barw od złotej żółci, przez pomarańcze, czerwienie do ciepłych, czekoladowych brązów.
Na przełomie kwietnia i maja obsypana jest białymi kwiatami, zebranymi w groniaste kwiatostany, czyniąc krzew niebywale dekoracyjnym. Pierwsze owoce pojawiają się z końcem czerwca. Początkowo zielono-czerwone w miarę dojrzewania stają się purpurowo-czarne. Są bardzo słodkie, smaczne, kuliste, osiągające prawie 2 cm średnicy. Jadalne owoce można konsumować bezpośrednio z krzewu lub poddać obróbce termicznej, uzyskując domowe przetwory. A warto, zważywszy na ich bogaty w związki prozdrowotne skład obejmujący m. in. fenole, błonnik oraz pierwiastki (żelazo, magnez, wapń, potas) i witaminy z grupy B, C, E, A. W smaku są przypominają owoce borówki amerykańskiej.
Świdośliwy posiadają niewielkie wymagania siedliskowe, są tolerancyjne względem rodzaju i odczynu podłoża, choć zdecydowanie gorzej rosną w bardzo suchej i bardzo mokrej ziemi. Najlepiej posadzić je w pełnym słońcu, wówczas owoce będą słodsze. Po kwitnieniu dobrze jest przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne. Na etapie sadzenia należy zwrócić uwagę na miejsce szczepienia, i tak posadzić roślinę, by to miejsce zostało przykryte podłożem (5-10 cm poniżej poziomu gruntu). Dzięki temu pędy odmiany szlachetnej będą mogły wytworzyć własne korzenie. Są odporne na mróz, wytrzymują minus 40°C.
Są odporne na szkodni. Co więcej, należą do roślin miododajnych, zwabiających miejscowe zapylacze. Owoce, o ile wcześniej nie zostaną zebrane, chętnie zjadane są przez ptaki.Roślina jest cenna z uwagi na niebywałe walory ozdobne. Wiosną zachwyca obfitością białych kwiatów, latem atrakcyjnymi, barwnymi, jadalnymi owocami, a jesienią zróżnicowanym zabarwieniem liści. Wszechstronnie wykorzystuje się go w terenach zieleni, sadząc pojedynczo jako soliter, barwny akcent kompozycji lub w grupach tworzących naturalistyczny żywopłot w ogrodach wiejskich.

- opis tekstowy: Katarzyna Kałużny
Najnowsze zdjęcie (16-VI-2021)

2018

Jedną sadzonkę otrymano dnia 26-V-2018 r. od dostawcy Kiełkowski.

Sadzono ją w południowym sadzie w bindaży. Z powodu suszy, roślina traciła liście w sierpniu.

2019

Na wiosnę pojawiły się świeże pączki, jak widać na zdjęciu z dnia 9 marca.
.

2020

Dnia 7-V-2020 r. roślina kwitła. W lipcu dawała pierwsze, bardzo smaczne owoce.

2021

Z powodu ważnych spraw rodzinnych, ogród nie był pielęgowany do połowy roku. Trawa i chwasty rosły bardzo wysoko ale sadzonka rosła jeszcze wyżej. Wysoka trawa była dla niej nawet korzystna, ponieważ chroniła od suszy. Na zdjęciu z dnia 16 czerwca widać tę świdośliwę na środku.

2022

Drzewko dobrze rosło i znów wydawało owoce. W sierpniu miał 210 cm wysokości.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.