bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Kasztan jadalny  Csa
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Castanea sativa Mill.
odmiana:
rodzina: Fagaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
30 x 15 m.

strefa klimatyczna: 
 
Usda 5-7
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
5 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
2 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanych ryzyków
       bindaż - sad orzechów
     razem 3 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty            
dojrzałe owoce            

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: OGRODinternetowy
Oferowane rośliny zostały wyhodowane w województwie podkarpackim w Szkółkach Drzew i Krzewów należących do Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy
Kasztan jadalny jest drzewem o jadalnych owocach. Dorasta do 30 m wysokości, tworzy szeroką, nisko osadzoną koronę. Kasztan jadalny jest długowieczny, najstarsze drzewa tego gatunku potrafią dożyć 500 lat. W Polsce, w lasach, można sporadycznie spotkać dziko rosnące kasztany jadalne, jednak w cieplejszej, zachodnio-południowej części kraju. Kwiaty kasztana jadalnego pojawiają się pod koniec maja i zebrane są w kłosy. Owoce to brązowe orzechy (2-4 cm średnicy) znajdujące się po 1-3 sztuki w zielonych, bardzo kolczastych okrywach.
Kasztan jadalny lubi mieć dużo słońca i wilgoci. Drzewo to najlepiej rośnie na głębokich, piaszczystych lub gliniastych glebach. Odradza się sadzenie kasztana na glebach wapiennych. Pierwsze dziesięć lat od ukorzenienia się sadzonki, drzewa te wzrastają bardzo wolno, natomiast przez następne czterdzieści lat - intensywnie. Kwitną drzewa dwudziesto-, trzydziestoletnie, ale na pędach odroślowych zakwitają już po sześciu latach. Kasztan jadalny to gatunek odporny na zanieczyszczenia i susze.
Kasztan jadalny to drzewo nadające się do większych ogrodów lub parków, gdyż wymagają dużo miejsca do wzrostu. Kasztan jadalny charakteryzuje się dekoracyjnymi, błyszczącymi liśćmi, które przebarwiają się jesienią na żółto. Jego ozdobą są również dekoracyjne długie kłosowate, białozielone kwiaty oraz 'jeżowate' owoce.
Najnowsze zdjęcie (31-I-2023)

2022

Trzy sadzonki otrzymano dnia 10-XI-2022 r. od dostawcy OGRODinternetowy. Sadzono je, otoczono grubą warstwą materiału chroniącego od mrozu, na północnej części sadu orzechów.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.