bongerd.pl
 
ogród jadalny
 
 kolor i kod rośliny na mapkach
Kalina kandyjska  Vl
 
Opis i cechy Historia i zdjęcia
nazwa naukowa i autor: Viburnum lentago L.
odmiana:
rodzina: Caprifoliaceae
cechy wymagania
wysokość x szerokość 
wzrost 
płeć 
9 x 5 m.

strefa klimatyczna: 
 
usda 2-8
 
zaletywiatr  
ocena jadalności 
(0=niejadalne-5=pyszne) 
4 wilgoć: 
struktura gleby: 

ocena właściwości leczniczych 
(0=żadne-5=bardzo dobre) 
1 żyżność gleby: 
odczyn gleby: 

dalsze korzyści:  stanowisko:
wadyMiejsce rośliny w ogrodzie
Znane ryzyka:
Nie ma znanych ryzyków
       pole - północny żywopłot
     razem 4 szt.
miesiące kiedy roślina ma: liście (?) IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
kwiaty (?)           
dojrzałe owoce (?)           

Źródła:
Większość danych w rubryce Opis i cechy pochodzi z portalu Plants For A Future (PFAF) Chris Marsh (Secretary), 9 Priory Park Road, Dawlish, Devon EX7 9LX.
Gdzie to możliwe, prezentowano własne obserwacje.
W przypadkach kiedy nie ma własnych doświadczeń (niedawno sadzone rośliny) ani danych z PFAF, sięgano po następujące źródła:
Strona holenderskiej szkółki Halesia.
Portal Atlas-roślin.pl, autorstwa Marka Snowarskiego.
(?) oznacza brak rzetelnych danych.

Ikonki oraz pomysł na grafikę: dawny portal Internetowa Baza Roślin - IBRO (domena wygasła w 2017 r.)
Informacja od dostawcy: Rosapol

PACHNĄCA KALINA KANADYJSKA DUŻA DONICA 100% PRZYJĘCIA !!
Wyjątkowa, jedna z największych..
Niezwykle efektowna, kolekcjonerska odmiana kaliny o naturalnym charakterze, ozdobna szczególnie jesienią za sprawą kolorowych, jadalnych owoców i barwnych liści. Pochodzi z Ameryki Północnej; to duży krzew lub małe drzewko o zaokrąglonej, zwartej koronie, dorasta do kilku metrów wysokości (nawet około 5-8 m).
Kwiaty pachnące, zebrane w płaskie baldachy mają barwę kremowobiałą, rozwijają się bardzo licznie w maju i czerwcu, są miododajne.Po przekwitnieniu wykształcają się efektowne, wyjątkowo duże owoce - korale zmieniające kolor na różowoczerwony, a w pełni dojrzałości na granatowoczarny, są słodkie, dość soczyste i jadalne; mogą być wykorzystywana na dżemy i galaretki.
Nie zebrane, pozostają długo na krzewach i są bardzo atrakcyjne też dla ptaków.
Liście świeżo zielone, lancetowate, bardzo dekoracyjne, jesienią wybarwiają się w ognistych tonacjach czerwieni. Bardzo rzadko spotykana w uprawie.!!
ROŚLINA ODPORNA NA CHOROBY GRZYBOWE I MROZY!!!

To cenny krzew do nasadzeń w ogrodach przydomowych.Jako pojedyńczy akcent kolorystyczny na tle trawnika i otaczającej zieleni, będzie prezentować się bardzo okazale.Ciekawe zestawienia powstaną z krzewami o srebrnych liściach, np. rokitnikami czy oliwnikami. Z roślinami o żółtym zabarwieniu listowia zestawienia będą bardzo ciepłe i bajecznie kolorowe szczególnie jesienią. To idealna ozdoba do ogrodów japońskich, rustykalnych, leśnych czy naturalnych.
Warto wiedzieć, że...kora i liście kaliny kanadyjskiej były wykorzystywane do wytwarzania leków ziołowych.Roślina lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.Jest łatwa w uprawie i niewymagająca.W razie potrzeby można przycinać, najlepiej zrobić to w połowie lata, po kwitnieniu.
ROŚLINA ODPORNA NA CHOROBY GRZYBOWE I MROZY!!!

PZYKŁADOWA ROŚLINA DO WYSYŁKI wys ok60cm doniczka C-2 LITRA MATERIAŁ W DONICY MOŻEMY SADZIĆ OD WIOSNY DO PÓŹNEJ JESIENI 100% PRZYJĘCIA !!!
Rośliny oferowane w sklepie ROSAPOL pochodzą z własnej produkcji. Posiadają system korzeniowy mocno rozwinięty oraz odpowiedni pokrój co znacznie wpływa na dalszy rozwój rośliny po posadzeniu.

Najnowsze zdjęcie (16-V-2022)

2018

Cztery sadzonki otrzymano dnia 21-IV-2018 r. od dostawcy Rosapol. Sadzono je na polu, jedną we wewnętrznym i trzy w północnym żywopłocie.

Na zdjęciu z 29 kwietnia widać wschodnią sadzonkę.

2019

Zdjęcie z dnia 6 marca pokazuje sadzonkę we wewnętrznym żywopłocie.
Środkowa kalina w północnym żywopłocie zakwitła pod koniec sezonu.

2020

Środkowa i wschodnia kalina w północnym żywopłocie zakwitły w maju i owocowały. Owoce mają słaby smak, a wokół dużej pestki jest niewiele miąższu.

2021

Wszystkie trzy krzewy w północnym żywopłocie owocowały.

2022

W kwietniu kwitłą kalina we wewnętrznym żywopłocie po raz pierwszy, jak widać na najnowszym zdjęciu. Wszystkie cztery krzewy owocowały. Kaliny miały w sierpniu 1,7-2,3 m wysokości.
bongerd.pl
ogród jadalny

Data ostatniej zmiany 08-03-2023 r.